Okleiny na okna

naklejka na okno pawi ogon

Moda na duże, przestronne pomieszczenia z wielkimi oknami to nie tylko okazja do delektowania się słońcem w salonie czy dużą ilością dziennego światła nawet do późniejszych godzin. Światło dnia pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, dlatego takie salony są idealnym miejscem do ładowania energii na każdy kolejny dzień. Nie zawsze jednak chcemy, aby przez szybę zaglądali nam obcy ludzie do wnętrza domu ograniczając naszą intymność. Szczególnie jest to ważne w gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych restauracjach i kawiarniach, w których chce się zapewnić odrobinę swobody klientom. Jak pogodzić jedno z drugim? Najlepszym rozwiązaniem są okleiny na okna.

Pojęcie okleiny zazwyczaj kojarzy się z grubą winylową folią pokrytą nadrukiem imitującym drewno lub inny materiał budowlany, coraz częściej też dekorowanym różnymi motywami ze zdjęć. Takie okleiny umieszcza się na powierzchniach mebli lub drzwiach zapewniając im zmianę designu lub po prostu odświeżając po latach użytkowania. W kontekście okien takie dekoracje z pewnością by się nie sprawdziły, jednak nowoczesne materiały i technika druku pozwoliły na znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Zaliczają się do nich samoprzylepne firanki, okleiny witrażowe albo transparentne folie z kolorowym nadrukiem.

Każda z oklein na okna posiada jedną wspólną cechę, którą jest jej transparentność, jednak zależnie od rodzaju może ona jedynie odgradzać od otoczenia, dekorować lub przyciemniać wnętrze, zależnie od potrzeby. Okleiny nazywane też często firankami samoprzylepnymi to typowe przeźroczyste folie pokryte nadrukiem w kolorze białym. Taka technika określana jest mianem mrożonej folii. Miała warstwa tworzy konkretny wzór, motyw roślinny, postacie ludzkie czy kompozycję geometryczną, które są efektowne i bardzo dekoracyjne, natomiast nie wpływają prawie wcale na poziom światła dziennego we wnętrzu, jednocześnie odgradzając je od ulicy.

Inna kategorią oklein okiennych są witraże, nie te rzeczywiste, ale nadruki na folii, które do złudzenia przypominają kolorowe kompozycje ze szkiełek i ołowiu. Witraże mogą zajmować całe okno, ale również mogą posiadać centralnie umieszczoną przeźroczystą folię z dekoracyjnymi narożnikami czy pojedynczymi elementami. Z kolei połączeniem folii transparentnej z nadrukiem jest trzecia klasa oklein okiennych, wykonywanych z tradycyjnych zdjęć, ale z nadrukiem kryjącym jedynie częściowo. W rzeczywistości folia przepuszcza światło i pozwala wyjrzeć na zewnątrz, ale także przyciemnia pomieszczenie i prezentuje konkretny wzór.

Poczytaj więcej o dekoracji:

Ornamenty na lustra
Jeśli Twoje lustro nie błyszczy jak dawniej, zamiast je wyrzucać, możesz je udekorować. Folie dekora...
Tapety samoprzylepne
Dekorowanie wnętrz to obyczaj praktykowany od stuleci, a każde wcześniejsze pokolenie aż do zamierzc...
folia na okna
Nowoczesne domy często wyposażone są w salony z ogromnymi przeszklonymi ścianami wychodzącymi na sło...
Folia szroniona
Szkło coraz częściej odgrywa ważną rolę w wystroju każdego domu. Nawet tam, gdzie nie przewiduje się...
Folie dekoracyjne na okna
Oklejanie szyb okiennych to znana od lat technika zabezpieczania szkła, szczególnie często stosowana...
Folia mleczna na szyby
Duże okna wystawowe w sklepach czy restauracjach bywają zachętą dla klientów i możliwością wyekspono...
Dekoracje na okna
Widok z naszego okna zapewne nie należy do przesadnie pięknych - szczególnie na jesień i zimę, gdy p...
Dekoracja okna w salonie oryginalnym pomysłem upiększenia wnętrza
 Dekoracja okna w salonie to świetny pomysł Dekoracja okna w salonie oryginalnym pomysłem upiększen...